Sedaciesupravy.sk

Kožené sedačky

Koža je prírodný materiál, ktorý je v poslednom čase veľmi obľúbený na sedacie súpravy. Jednou z vlastností kože je, že sa dokáže prispôsobiť podmienkam interiéru a časom získava na kvalite. Koža je odolná voči tekutinám a škvrnám, čo oceníte ak máte malé deti. Kožené sedacie súpravy vyzerajú elegantne, luxusne a komfortne. Výhodou je nenáročné čistenie a údržba. Je možné si vybrať medzi pravou kožou, ktorá je finančne náročnejšia a cenovo dostupnejšou umelou kožou (napríklad ekokoža), ktorá však poskytuje rovnaký komfort a má nenáročnú údržbu.


Viac o kožených sedačkách ...

Rady pre správny výber koženej sedačky

1. Kožené sedačky kupujte minimálne z 1,5 mm hrubej kože

Týmto sloganom ovplyvňujeme slovenských zákazníkov už 8 rokov. A čas nám dal za pravdu. Tenké 0,9 až 1,1 mm hrubé plne korigované kože sú absolútne nevyhovujúce pre použitie na moderných pohodlných sedačkách. Prirodzenou vlastnosťou kože je jej nevratná rozťažnosť. Ak si kúpite modernú (s veľkými neprešitými plochami na sedákoch) a pohodlnú (dostatočne mäkkú) sedačku z tenkej plnekorigovanej koži, tak sa vám veľmi rýchlo môže stať, že koža na sedačke sa vám natiahne a sedačka bude vyzerať ako harmonika. Kľudne si od predajcu vypýtajte pravítko a na vzorke odmerajte hrúbku kože.

2. Vypýtajte si od predajcu všetky dostupné kategórie kože

Rôzna farba toho istého typu kože nie je iná kategória kože - vzorky koží musia byť dostatočne veľké, aby ste ich mohli v ruke bez problémov "pokrčiť", "omakať". Ak Vám predajca povie, že tento výrobca má v ponuke len jednu dve kategórie kože a zároveň hovorí, že to sú tie najvyššie kategórie kože, asi vás klame. Pretože väčšina výrobcov vyrába sedačky hlavne v nižších kategóriach kože a postupne doplňuje sortiment o kvalitnejšie kože. Osobne nepoznám výrobcu, ktorý by vyrábal kožené sedačky len v najvyššej kategórii kože a nižšie kategórie kože neponúkal, ale je plno výrobcov, ktorý vyrábajú sedačky len v najlacnejších kategóriach kože.
 

Na kompletnom vzorkovníku najlepšie zistíte rozdiely v jednotlivých kožiach a každého predajcu sa pýtajte prečo... ,prečo...?

3. Je sedačka celokožená, alebo je poťah kombinácia kože a imitácie kože?

Pokiaľ nie je na cenovke k sedačke jednoznačne uvedené CELO KOŽA, radšej sa opýtajte predajcu či náhodou tá cena na cenovke nie je pre kombináciu kože a imitácie kože. Bežne sa stáva, že je sedačka označená "100% koža", alebo "pravá koža" a sedačka pritom vôbec nie je celo kožená, ale len kombinácia kože a imitácia kože. Samozrejme, že len k najnižším kategóriám kože sa vyrába aj imitácia kože.

4. Pozor na hrubé kože.

Hrúbka kože nie je jediné kritérium kvality kože. Koža musí byť jemná - v ruke bez problémov "skrčiteľná". Preto by vám predajca mal ukázať dostatočne veľkú vzorku vybranej kože, aby ste si jemnosť kože mohli naozaj vyskúšať. Ak je koža "plechová" môže to byť split (štiepenka). Split je spodná vrstva kože, ktorá sa okrem väčšej hrúbky a asi tretinovej ceny oproti vrchnej koži, vyznačuje zlou odolnosťou voči ohybu. Split sa nemôže používať na časti sedacej súpravy, ktoré sú namáhané ohybom (sedák a operadlo). Aby mohol výrobca použiť lacný split na celú sedaciu súpravu tak vyrobí sedaciu súpravu "tvrdú" a tak obmedzí ohyb sedákových častí.